GUERILLA OPEN ACCESS: ПАРТИЗАНСЬКИЙ РУХ ЗА ВІДКРИТИЙ ДОСТУП ДО ЗНАНЬ

Зараз уже можна голосно говорити про піратство в галузі наукової комунікації (особливо, після того, як журнал «Science» розповів, що крадуть усі). Балаш Бодо, з Амстердамського університету, спробував узагальнити дані про рух Guerilla Open Access (GOA) – створення та підтримка нелегальних вільно доступних онлайн-бібліотек наукових документів. Усе ніби просто – якщо Open Access поважає авторські права, то Guerilla Open Access мав їх в носі (почитайте Маніфест GOA та Кулінарну книгу GOA). 

На думку пана Бодо, попри певні перемоги Відкритого доступу, зараз між двома видавничими моделями встановився своєрідний статус-кво, а, відтак, хочемо ми того, чи ні, «тіньові бібліотеки» будуть ще довго відігравати важливу роль у галузі наукової комунікації.

Вчений розмірковує, як ми докотилися до такого і дуже влучно пише про бібліотекарів – замість того, щоб залишатись інформаційними брокерами, їх змусили перетворитись на безправні «насоси знань» (knowledge pumps), які повинні дбати лише про надання доступу.

Бібліотекам, можливо, ще не пізно переглянути свою роль в епоху електронного видавництва та спільно протистояти зростанню цін на наукові документи, але тіньові бібліотеки з’явилися і якщо нам раніше було важко «боротися за читача», то тепер буде не легше.

Коментарів немає

Залишити коментар